A ja nie chcę być jak Hiob

0 Flares Facebook 0 Google+ 0 Filament.io Made with Flare More Info'> 0 Flares ×

Dzień, zwyczajny dzień. Wracam z pracy i dostaję wiadomość: wiersz mam do interpretacji, pomożesz?
Pomogę.
Wpisuję w google „Modlitwa Hioba” Anna Kamieńska. I otrzymuję utwór o niemym cierpieniu, o poddawaniu się cudzej woli, o milczeniu, które niesie ukojenie. Piszę wypracowanie. Piszę o Arturze Schopenhauerze, który powiedział, że gdyby cierpienie nie było najbliższym i bezpośrednim celem naszego życia, egzystencja nasza byłaby zupełnie bezsensowna. I właśnie w tym utworze dominuje zdecydowanie motyw cierpienia niezawinionego.
Kończę wypracowanie.
I myślę: ale czemu mamy cierpieć w milczeniu?

Czemu nie możemy wykrzyczeć światu niesprawiedliwości? Wziąć w garść swoje niepowodzenie i wyrzucić najdalej od siebie? Domagać się prawdy i uczciwości? Człowiek nigdy nie pozbędzie się tego, o czym milczy.

Dlaczego mamy cierpieć w milczeniu? Przecież troski które dzielimy stają się lżejsze. Czy mamy odwracać głowę na widok przemocy, niesprawiedliwości i okrucieństwa, uznając to, za szansę na zbawienie? Mówi się, że Bóg ceni sobie pokorę.
Więc dlaczego tak dużo umiera niewinnych?

Cierpienie nie jest drogą odkupienia, nie jest prawem natury. Może być szansą, dodatkową siłą, kolebką geniuszu albo…zbrodni.

Nie milczmy kiedy nas pytają. Nie zagryzajmy warg, gdy jesteśmy radośni. Dyskutujmy, mówmy, dzielmy się.
Rozmowa to ryzyko. Ryzyko odpowiedzialności. Nie zdajemy sobie czasem sprawy jak dużo na swoje barki bierzemy mówiąc komuś „kocham”.
A przecież ciężko jest udźwignąć odpowiedzialność za coś, czego nie znamy.
A jak poznać?
Nie milcząc.


0 Flares Facebook 0 Google+ 0 Filament.io Made with Flare More Info'> 0 Flares ×
,,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS
0 Flares Facebook 0 Google+ 0 Filament.io 0 Flares ×