Dorosłam?

0 Flares Facebook 0 Google+ 0 Filament.io Made with Flare More Info'> 0 Flares ×

maly-ksiaze-2

Szczerze nie lubiłam tej książki, kiedy przeczytałam ją po raz pierwszy. Wydawała mi się przereklamowana (i pewnie w jakimś stopniu jest dalej) i jakaś taka…nie do końca jasna. Wałkowanie, obrabianie, przerabianie, mielenie i miażdżenie treści zdecydowanie mnie nie zachęcało. W efekcie dostawałam gotową interpretację, narzucone myślenie i określony kierunek. Nigdy nie byłam buntowniczką, dlatego nie będę teraz krzyczała, że w ten sposób nasz system nauczania ogranicza kreatywność. Mojej nie ograniczył, przynajmniej tak mi się wydaje.

Filmowe adaptacje, piękne rysunki, nowa wersja w kinie. Cytaty, obrazki, nowe wydania książek.

Chyba dojrzałam. Pokochałam Małego Księcia, odkryłam na nowo prawdy jakie w sobie skrywa. A wcale nie są głęboko zakopane. Porzucając nudny schemat główny bohater-świat przedstawiony-charakterystyka postaci odkryłam to na nowo. To jest piękne.

Może i jest przereklamowany, pełen cukierkowych cytatów krążących w internecie we wszystkich możliwych formach. Może i właśnie nie chodzi o to, że do niego dorosłam, bo przecież dorośli nie czytają książek do dzieci (podobno).

Wiecie co teraz robię kiedy mam zły humor? Włączam soundtrack z Małego Księcia ( Hans Zimmer zrobił kawał naprawdę wspaniałej roboty), sięgam po mój własny egzemplarz książki. W torebce noszę nawet odkryty w empiku piękny kalendarz. Nawet na nieśmiertelniku Huberta wyryłam ważny dla nas cytat.
Bo wiecie, ja już mam swojego liska i swoją różę…

Dziecinnieję?

- Na pustyni jest się trochę samotnym.
- Równie samotnym jest się wśród ludzi.

Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku.

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to, co oswoiłeś.

Ludzie mają zbyt mało czasu, aby cokolwiek poznać. Kupują w sklepach rzeczy gotowe. A ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi, więc ludzie nie mają przyjaciół.

Gdy ktoś kocha różę, której jedyny okaz znajduje się na jednej z milionów gwiazd, wystarczy mu na nie spojrzeć, aby być szczęśliwym. Mówi sobie: Na którejś z nich jest moja róża…

Jeśli będziesz przychodził przykładowo o czwartej, zacznę być szczęśliwy już o trzeciej.

Foto-181-768x384

0 Flares Facebook 0 Google+ 0 Filament.io Made with Flare More Info'> 0 Flares ×
4 comments on “Dorosłam?
  1. Masz rację do ‚Małego Księcia” trzeba dojrzeć. Pamiętam jak w siódmej klasie mieliśmy napisać wypracowanie na podstawie tej książki. Wtedy zupełnie jej nie rozumiałam i wypracowanie napisała mi mama ;).

  2. Myślę, że do takich wniosków dochodzimy wtedy, gdy do czegoś dojrzejemy. Być może fakt iż „Mały Książę” to narzucona lektura i sposób jej interpretacji niekoniecznie nas do niej przekonuje, ale jak widać dystans ma tu wielkie znaczenie!

  3. Ja „Małego Księcia” chyba czytalam w gimazjum. I pamiętam,że tak za bardzo nie zrobił na mnie wrażenia. Dopiero po czasie doceniłam, jaka wartościowa jest ta książka.
    Jak znajdę więcej czasu, to chciałabym jeszcze raz ją przeczytać.
    Pozdrawiam i zapraszam do mnie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS
0 Flares Facebook 0 Google+ 0 Filament.io 0 Flares ×