Świat ciszy

0 Flares Facebook 0 Google+ 0 Filament.io Made with Flare More Info'> 0 Flares ×

Niewielu z Was wie, nawet moi najbliżsi nie zdają sobie z tego sprawy, że pociąga mnie świat ciszy.

Uwielbiam słuchać muzyki, czasami trochę za głośno. Prowadzić rozmowy, słuchać śmiechu innych, chodzić na koncerty. Nie mam słuchu absolutnego, właściwie to słoń nadepnął mi na ucho. Dźwięki fascynuje mnie i przyciąga, cza­sem nie pot­rze­ba słów, dźwięk mówi najwymowniej. Po­kusą jest świado­mość, że prze­ciągnięta stru­na da­je, niekiedy, wyjątko­wo piękny i ory­ginal­ny dźwięk.

Ostatnio odkryłam coś innego. Świat bez dźwięku.

Wyobraź sobie, że nie słyszysz nic. Ludzie wokół Ciebie jedynie poruszają ustami, w ulubionym serialu obserwujesz gesty, nie słyszysz głosu aktorów a wzrokiem śledzisz jedynie napisy. Widzisz, że dzwoni Twój telefon, instynktownie naciskasz zieloną słuchawkę. I nic nie słyszysz.
Urodziłam się słysząca, żyję słysząć i mam nadzieję, że nigdy to się nie zmieni. Chciałabym jednak przełamać pewną barierę. Może sama ją sobie wymyśliłam? Przecież w moim otoczeniu nie ma osoby niesłyszącej.
Motam się między określeniami. Nie każdy niesłyszący jest głuchoniemy, głuchy to określenie obraźliwe (o ile mówią o tym ludzie spoza ich kręgu).

No właśnie, ich kręgu.
Czują się dyskryminowani i pojęci, nieco wykluczeni. Jednocześnie sami chcą być mniejszością.
Logiczne jest to, że to mniejszość powinna dopasować się do reszty, ale…dlaczego by nie wyciągnąć ręki zza tej głośnej blokady?

Chciałabym nauczyć się języka migowego. Nie wiem jak mogłabym to wykorzystać, przecież wszyscy moi znajomi są pełnosprawni. Nie wiem jednak co będę robiła w przyszłości, z jakim środowiskiem będę pracować. Chciałabym nauczyć się tej, dla mnie trochę magicznej, sztuki układania rąk, które zastąpić mogą dźwięk.

Ale…tutaj ja natykam się na barierę. Nie jestem zwolenniczką nauki przez filmiki, same podręczniki kosztują sporo, o kursach nie wspomnę.

Co mi zostaje? Oglądanie na youtubie wspaniałego projektu „Młodzi Migają Muzykę”, czytanie blogów.
Ale przecież liczą się chęci, ja mam 20 lat i może już wkrótce uda mi się spełnić to moje małe marzenie?

Nie wyobrażam sobie jak mogę nie słyszeć swojego imienia wypowiadanego przez chłopaka, radosnego śmiechu mojej siostry, dźwięków gitary taty i perlistego śmiechu mamy. Dowcipów moich znajomych, ulubionych piosenek w tramwaju.

Dlacze­go głuchy nie widzi w ciszy piękna? Bo to nie wzrok jest praw­dzi­wym ob­ra­zem świata. To dźwięk ob­ra­zuje nam każdą sy­tuację. To włas­nie on ma w so­bie piękno i siłę której nic nie zabije.

Chcę jednak zrozumieć.

0 Flares Facebook 0 Google+ 0 Filament.io Made with Flare More Info'> 0 Flares ×
,,
One comment on “Świat ciszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS
0 Flares Facebook 0 Google+ 0 Filament.io 0 Flares ×